סוף סוף הגעתם אל המנוחה והנחלה: ישבתם והחלטתם שאין כמו לקנות בית חדש. אז איך מבצעים את זה נכון?
הרי זה נושא מפחיד: דירה תישאר אתכם כנכס החשוב ביותר שלכם, היקר ביותר לכיס וללב.

והנה החלטתם שאתם רוצים בית חדש מהניילונים, כלומר לא דירה ישנה. ככה הכל יהיה יציב ומוצלח, נקי וזוהר, עם עיצוב מודרני והתאמה אישית לסטייל המדויק שלכם.

כלומר, אתם מעוניינים בקניית דירה מקבלן.

זה ארוך, זה מייגע, אבל אין כמו לבנות את הבית שלכם בעצמכם ולראות אותו צומח.

אז בואו נסדר את התהליך:

 

החלטה על מיקום הדירה והפרויקט

איזו עיר או יישוב? איזו שכונה? האם הדירה קרובה לעבודה ולמבני ציבור? מדוע אתם רוצים לקנות דווקא בפרויקט הזה – כי הוא נראה יפה ופורסם טוב, או כי המחיר והתנאים נוחים לכם?

תשאלו את עצמכם את השאלות האלו, ואם יהיו לכם תשובות טובות, אתם בכיוון הנכון. אם לא, שקלו התייעצות עם אנשים מנוסים.

אחרי זה, צאו לטיול קטן בשטח עצמו. איך השכנים? אילו עוד פרויקטים ייבנו שם ויסתירו את הנוף? אילו שירותים מועילים יש באזור? עדיף להיות מוכנים לקראת מה הולכים מאשר להצטער אחר כך.

 

בדיקות שטח וחברות

יש לוודא שהדירה נקנית מקבלן מוצלח ועומדת על קרקע חוקית. אם הקרקע פרטית, לכו לאתר משרד המשפטים וקנו שם (בעלות סמלית של 10 ש"ח) את נסח הטאבו. בדקו את רישומי הקרקע ואת רשיונו של הקבלן, בכלל ולפרויקט הזה ספציפית.

אם לקבלן אין מה להסתיר, לא תהיה בעיה להשיג את הרישומים המתאימים.

ערכו סקר שוק לגבי הקבלן. האם הוא עמד במועדי המסירה בפרויקטים קודמים? קניית הדירה מקבלן אמין תעזור לכם בשלוות הנפש ולכן אין לזלזל בשיקול הזה.

 

ניסוח וחתימה על חוזה

קודם כל, בדקו מה מובטח לכם. מרפסת משולשת או מרובעת? שיש בצבע בז' או חום? ריצוף? כל הפרטים האלו צריכים להיות מוסכמים מראש כדי שלא תיפלו במלכודת. אם הכל יופיע בחוזה, זה יהיה מעוגן משפטית ונוח יותר לביצוע. אל תתביישו לדרוש את כל השגעונות שלכם עכשיו. עכשיו  בדיוק הזמן להניח את כל הדרישות על השולחן.

אחרי זה סכמו את עניין התשלום. מתי מתבצע כל חלק ממנו ומי הבנק המלווה ועורך הדין. שימו לב לעקוב יחד איתם אחרי כל ההוצאות הנלוות שעלולים לפספס בקריאה ראשונה. מס רכישה, שכר טרחה לקבלן, ועד בית ועוד.

ברגע מסירת הדירה המיוחל, בדקו שקיבלתם את כל הנדרש בליווי בעלי מקצוע. אם הכל עוגן בחוזה מבעוד מועד, תוכלו לבצע תיקונים ולסיים את התהליך בשלווה.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments