סביר להניח שכולנו יושבים בבית ליד כוס קפה בתקופה האחרונה בכל שעות היום, אז למה שלא נסתכל על חצי הכוס המלאה?
אם יצא דבר טוב אחד מהקורונה הוא ששכר הדירה הממוצע ירד בתקופת הסגר, אמנם ככל שמסירים יותר הגבלות ככה גם הוא חוזר לטפס.

 

למה מחירי הדירות ירדו?

בגלל משבר הקורונה, לא מעט צעירים החליטו לפנות את הדירות שלהם במרכז הארץ ולחזור חזרה לבית ההורים.
לכל אדם יש את הסיבה שלו לעזיבת הדירה כמובן, בימים כאלה זוגות צעירים, סטודנטים וכאלה שלא יכולים לעמוד בשכר הדירה הגבוה שיש במרכז, מחפשים אלטרנטיבות במקומות רחוקים יותר.
בסופו של דבר נשארו הרבה דירות ריקות במרכז וכך ההיצע גדל. ההיצע גדל והביקוש לא, וכתוצאה מכך הרבה משכירים נאלצים להתפשר על המחיר, במיוחד במעמד המכירה. אם אתם רוצים למצוא חוזה עסיסי במרכז הארץ, זה הזמן בשבילכם. 

 

מהן הסיבות לירידה בביקוש הדירות?

  • ההכנסה נפגעה – מצד אחד של בעלי הדירות, שכירות היא הכנסה נוספת או עיקרית. יש משכירים שתלויים בהכנסה הזאת וכך לא יוכלים להוריד במחיר. ברגע שההכנסה של השוכר נפגעת ויש לו אלטרנטיבה אחרת זולה יותר או ללא עלות (לחזור להורים), אין לו ברירה אחרת אלא לוותר על חוזה השכירות שלו.
  • הגבלות תנועה – עברתם לגור במרכז הארץ? כנראה שלא סתם הגעתם בגלל הנוף מהחלון שלכם. רוב אם לא כל אלו שגרים במרכז רצו להתקרב לאזור הברים, לתעשייה השוקקת ולחיים בהילוך מהיר. ברגע שיש הגבלות תנועה והסגר נמשך כבר מספר חודשים, הברים סגורים, מקומות בילוי לא פעילים, אז אין כל כך הבדל בין המקום בו אתם נמצאים עכשיו במרכז הארץ ובין המקום ממנו הגעתם, למעט השכירות. גם בגלל ההגבלות הרבה שוכרים מבטלים את חוזה השכירות שלהם, וכך ההיצע גדל וגדל.

לפי מחקר של בנק ישראל, בשיא תקופת המגפה חלה צניחה בשיעור של עד 50% בהתעניינות הציבור לשכור דירות.

חשוב להדגיש שייתכן והרבה מהשוכרים שעזבו את הדירות שלהם היינו צריכים לשלם פיצוי כלשהו או למצוא מחליף או זה מצוין בחוזה. 

 

כל סיפור טוב צריך תפנית

לאחר העלייה בהיצע לא הייתה ברירה לבעלי הדירות אלא לרדת במחיר. בבדיקה נוספת שנערכה בקרב שוכרי דירות בערים מרכזיות נרשמה ירידה של דירות בשיעור של 10%-15% תוך חודשיים וחצי מפרוץ המגיפה.
ככה שאם הייתם בוחרים לשכור דירה בסוף חודש אפריל, הייתם זוכים במחיר דירה במציאה. ומה קרה אז? ברגע שנרשמה ירידה באחוזי השכירות הביקוש עלה והרבה אנשים החליטו שמשתלם להם לשכור דירה במחיר כזה, בין אם ההכנסה שלהם נפגעה ובין אם לא.
שוק הדיור הוא שוק מאוד מבלבל כיוון שלאחר שהביקוש עלה, אם נסתכל היום מחירי השכירויות חזרו להיות כפי שהיו לפני משבר הקורונה, אבל אין לדעת מה יקרה עוד חודש, השוק מזגזג מיום ליום.

 

על אייר בי אנד בי שמעתם?

אם טיילתם בחו"ל בשנים האחרונות סביר להניח שאתם מכירים את האתר המתווך בין תיירים ובין דירות להשכרה, הדירות מתאימות לנופש לטווח הקצר.
בגלל משבר הקורונה, כל הנופשים ביטלו את ההזמנות שלהם כיוון שאין כל כך טעם לנופש. חברת אייר בי אנד בי החליטה לפתוח את הדירות שלה שמרביתן היו בלתי מאוישות בתקופת פורץ המגפה לשכירות לטווח ארוך (סאבלט) במחירים אטרקטיביים.
ככה שגם כאן הרווחנו משהו קטן מתקופת הקורונה.

 

ככה תמצאו דירה במחיר מפתיע

הפייסבוק וכל רשת חברתית אחרת מפוצצת בדירות להשכרה גם ביום יום השותף ובמיוחד בתקופת הקורונה. אם נהייה כנים, מי שחזר לבית ההורים כבר בטח התמקם ושוב דבר לא יזיז אותו מהכורסה.
אלא אם כן, תמצאו דירה במחיר אטרקטיבי אותה תוכלו לשכור לטווח הארוך, למעשה זאת השקעה לכל דבר ועניין, השקעה לטווח הארוך.
כדי למצוא דירות כאלה במרכז הארץ, אנו ממליצים לכם להיעזר בשירותי תיווך. ניתן לפנות למתווך מקצועי, לבדוק בלוחות הנדל"ן ובהתאם ליכולת הכלכלית שלכם והשתלמות ההשקעה תוכלו לבחור דירה להשכרה.

 

לא רק דירות לינה

אם חשבתם ששוק הדיור נפגע רק עבור דירות לינה אתם טועים. גם שוק השכירות בענף המשרדים נפגע.
כיום חברה ששוכרת משרדים משלמת לא מעט כסף בכל חודש. כיוון שהיום הרבה עובדים נמצאים בחל"ת, המשרדים נמצאים שוממים לאורך שבועות ארוכים.
אין שום סיבה שחברה תחזיק במשרדים ותמשיך לשלם עבור שכירות והוצאות שוטפות ברגע שהעובדים שלהם נמצאים בבית. לכן, גם השוק הזה נפגע מאוד.

 

לסיכום

אם כך בואו נסכם מה קרה לנו בחצי שנה האחרונה בענף הדיור.
עם פרוץ המגיפה חלה צניחה של כ 50% בהתעניינות הציבור לשכור דירות. מלבד לכך, הרבה דיירים עזבו את הדירות שלהם וחזרו להורים – הרבה דירות נותרו לא מאוישות. כתוצאה מכך, חלה ירדה של בין 10% ועד 15% בשכירות החודשית.
לאחר הירידה בשכירות, חלה עלייה בביקוש והמחירים חזרו ועדיין חוזרים לטפס למחיר הקודם. שוק הדיור הוא שוק מאוד לא יציב, ומאוד תלוי כמו כל שוק בהיקף ההיצע והביקוש.
נכון להיום, עדיין המחירים לא הגיעו למחירים ההתחלתיים שלהם, ואם אתם רוצים למצוא דירה במחיר הגון ניתן לפנות למתווך ולעקוב אחר לוחות נדל"ן יד שניה.
חשוב לציין, אם מצאתם דירה, וודאו שבעל הדירה הוא בחור הגון וישר, עשו חוזה מקצועי.
וכמו תמיד, יש הרבה בעלי דירות שבוחרים לעלות את שכר הדירה בכל שנה ואפילו בתדירות פחות גבוהה בהתאם למחיר השוק.

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments